Świętokrzyscy parlamentarzyści podzieleni w ocenie expose premiera Donalda Tuska. Poseł PiS, Krzysztof Lipiec stwierdził, że gdyby Polacy usłyszeli tezy tego wystąpienia przed wyborami, to nie udzieliliby poparcia Platformie Obywatelskiej. Parlamentarzysta dodał, że zupełnie inaczej brzmiały propagandowe hasła „Polska w budowie”, głoszone w kampanii, a inaczej zawarte w expose premiera punkty programu Platformy na najbliższe lata.
W opinii posła, było to jedno z najsłabszych wystąpień Donalda Tuska. Krzysztof Lipiec stwierdził, że premier nie spełnił żadnych obietnic, złożonych społeczeństwu przed czterema laty. Gdyby tym razem obietnice nie zostały dotrzymane, to dla Polaków byłoby najlepsze wyjście – zaznaczył parlamentarzysta PiS-u. Poseł dodał, że to rząd Donalda Tuska bierze odpowiedzialność za ogromny dług publiczny w Polsce.
Z tą opinią nie zgadza się eurodeputowana Platformy Obywatelskiej, Róża Thun. Jak zaznaczyła – expose premiera jest zapowiedzią kontynuacji programu „Polska w budowie”. Wystąpienie szefa rządu było – jej zdaniem – wyważone i odpowiedzialne. Róża Thun podkreśliła, że na expose Donalda Tuska bardzo spokojnie zareagowały giełdy, nie wpadły w panikę.
Innego zdania jest europosłanka SLD, Joanna Senyszyn. Jak zaznaczyła – zapowiedź premiera o unowocześnieniu, a więc zwiększeniu daniny od wydobywanych bogactw naturalnych, o 3 i pół miliarda złotych pomniejszyło wartość akcji KGHM Polska Miedź. Europoseł dodała, że premier nie poruszył kwestii ważnych dla Polaków, ale skupił się na sprawach – jej zdaniem – nieistotnych.
Premier cztery i pół minuty mówił o krzyżu, za co potem dziękował mu Janusz Śniadek . „Ja dziękuję za takiego premiera” – stwierdziła Joanna Senyszyn. Eurodeputowana wyraziła ubolewanie, że premier nie zna treści konkordatu, bo zapowiedział jego renegocjację, co w obecnej sytuacji nie jest potrzebne.
Czesław Siekierski stwierdził z kolei, że zapowiedź podwyżki daniny od kopalin nie miała żadnego bezpośredniego przełożenia na reakcję giełdy. Skarb Państwa nie ma przecież żadnego interesu, by tracić na własnych akcjach – powiedział europoseł PSL. Także banki muszą uczestniczyć we wspieraniu państwa w wychodzeniu z kryzysu – dodał Czesław Siekierski. Zdaniem europosła – proponowane zwiększenie składki rentowej dla przedsiębiorców jest dobrym krokiem.
Parlamentarzysta przypomniał, że to Prawo i Sprawiedliwość obniżyło podatki dla najbogatszych, na czym niestety nie korzystają ludzie biedni, ale lepiej uposażeni.
Ewa Golińska