Tradycja odprawiania drogi krzyżowej powstała w Jerozolimie. W średniowieczu rozpowszechnili ją franciszkanie. W najbliższych dniach nabożeństwo odprawione zostanie w wielu miejscowościach w specjalnej formule.
Konecka Droga Krzyżowa
W piątek (8 kwietnia) w powiecie koneckim odbędzie się Nocna Konecka Droga Krzyżowa, której organizatorami są Parafia Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny w Nowym Kazanowie oraz Parafia Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Końskich.
Nabożeństwo podzielono na dwa etapy. Dla tych, którzy chcą pokonać dłuższą trasę wędrówka rozpoczyna się w Nowym Kazanowie, krótsza trasa swój początek ma w Końskich.
Wierni rozpoczną podróż mszą świętą: w Kazanowie o godz. 18.00, a w Końskich o godz. 19:30. Następnie o godz. 20.00 wyruszą z latarkami przez lasy w kierunku sanktuarium Matki Bożej w Czarnej. Wydarzenie wzorowane jest na Ekstremalnej Drodze Krzyżowej, ale ma lokalny charakter.
Ksiądz Marek Adamus z parafii w Kazanowie informuje, że w tym roku droga krzyżowa odbędzie się w intencji pokoju na świecie i zakończenia wojny w Ukrainie.
Droga Krzyżowa ze Skalbmierza do Stradowa
W piątek (8 kwietnia) odbędzie się VI Nocna Droga Krzyżowa ze Skalbmierza do Stradowa w gminie Czarnocin. Nabożeństwo drogi krzyżowej rozpocznie się mszą św. o 21 .00 w kościele św. Jana Chrzciciela.
– Trasa ok. 15 km wiedzie przez Kobylniki, Krępice, Ciuślice, Michałowice i do Stradowa do parafii św. Bartłomieja – informuje ksiądz Marian Fatyga.
– Tam pokłonimy się Matce Bożej. 31 maja nastąpi koronacja tego obrazu. Korony nałoży biskup kielecki Jan Piotrowski. To szczególne, lokalne sanktuarium. Dlatego zachęcam wiernych, by przeżyć ten czas marszu na modlitwie, bez zbędnych rozmów, rozważając słowo, które będzie przy każdej stacji – mówił ks. Fatyga.
Powrót autokarami do Skalbmierza przewidziany jest około 5.00. Parafia nie prowadzi zapisów.
Droga Krzyżowa w Wiślicy
Również 8 kwietnia, jeżeli będzie odpowiednia pogoda, Droga Krzyża pójdzie ulicami Wiślicy. Nabożeństwo drogi krzyżowej rozpocznie się mszą świętą o 18.00, po niej wierni wyruszą na ulice miasta.
W Niedzielę Palmową ulicami Kazimierzy
10 kwietnia w Niedzielę Palmową odbędzie się droga krzyżowa ulicami Kazimierzy Wielkiej. Trasa, którą przemierzać będą wierni prowadzi z Kościoła Podwyższenia Krzyża Świętego do kościoła Miłosierdzia Bożego. Początek o godzinie 18.30. Duchowny zachęca aby przynieść świece.
Miejska Droga Krzyżowa w Starachowicach
Ulicami Starachowic w Niedzielę Palmową, 10 kwietnia, przejdzie Miejska Droga Krzyżowa. Rozpocznie się o godzinie 19, pątnicy przejdą od kościoła Wszystkich Świętych do kościoła Najświętszego Serca Jezusowego na Majówce.
Krzyż misyjny pomiędzy 14 stacjami Drogi Krzyżowej będą niosły delegacje parafii i niektórych środowisk związanych z kościołem.
Asystę honorową procesji Drogi Krzyżowej jak od kilku lat będą sprawowali Rycerze Kolumba z pochodniami informuje Ryszard Nosowicz, szef trzech starachowickich rad Rycerzy Kolumba. Całą trasę Drogi Krzyżowej będzie zabezpieczała starachowicka Policja i Straż Miejska.
Dotychczasowe Miejskie Drogi Krzyżowe, w Niedzielę Palmową, szły między kościołami Wszystkich Świętych i Świętej Trójcy, co rok zmieniając kierunek marszu. Zawsze uczestniczyło w niej kilka tysięcy ludzi ze Starachowic i okolicznych miejscowości.
Droga Krzyżowa w Kielcach
Przez Kielce tradycyjnie w Wielkim Tygodniu przejdzie droga krzyżowa od kościoła św. Wojciecha na plac św. Jana Pawła II przy katedrze. Nabożeństwo przez lata gromadziło tłumy kielczan.
Rzecznik diecezji ks. Mirosław Cisowski zapowiada, że w tym roku tę drogę krzyżową poprowadzą kieleckie duszpasterstwa akademickie. Nabożeństwo rozpocznie się w Wielki Wtorek o godzinie 19.00. Wezmą w nim udział biskup kielecki Jan Piotrowski i biskupi pomocniczy: Marian Florczyk i Andrzej Kaleta. Zgromadzeni będą się modlić o pokój na Ukrainie i całym świecie.
– Taka modlitwa jest dzisiaj bardzo potrzebna. Sądzę, że będzie to też okazja zamanifestowania swojego poparcia dla narodu ukraińskiego, wyrażenia solidarności z naszymi sąsiadami w trudnej sytuacji, w jakiej się znajdują. Jednak nie będzie to tylko czysto ludzkie poparcie, ale z wiarą, że Bóg może zmienić tę sytuację i nastanie pokój – dodaje ks. Cisowski.
Na nabożeństwo zostaną szczególnie zaproszeni także Ukraińcy. Krzyż będą tradycyjnie nieśli przedstawiciele różnych grup społecznych.
Natomiast 8 kwietnia z kościoła Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny przy ulicy Urzędniczej wyruszy na Karczówkę najstarsza Droga Krzyżowa ulicami Kielc.
– Rozpocznie ją msza święta pod przewodnictwem biskupa kieleckiego Jana Piotrowskiego o godzinie 17.00 – dodaje ks. Mirosław Cisowski.
Wierni będą się zatrzymywać przy wyrzeźbionych stacjach Drogi Krzyżowej, ustawionych wzdłuż całej trasy na Karczówkę. Teksty rozważań przygotują członkowie wspólnoty Domowy Kościół.
Droga Krzyżowa ulicami Masłowa
Natomiast wcześniej, w piątek, 8 kwietnia odbędzie się droga krzyżowa ulicami Masłowa. Ks. Mirosław Cisowski przypomina, że nabożeństwo odbywa się zawsze w okolicy rocznicy śmierci Jana Pawła II.
– O godzinie 18.00 rozpocznie się msza św. w kościele parafialnym w Masłowie, a potem wierni, rozważając stacje drogi krzyżowej, przejdą ulicami przed pomnik św. Jana Pawła II, który znajduje się przy lotnisku. Modlitwie tradycyjnie będzie przewodniczył ks. bp Marian Florczyk – zapowiada rzecznik.
Droga Krzyżowa w Opatowie
W najbliższy piątek, 8 kwietnia, drogę krzyżową ulicami miasta organizują księża z opatowskiej kolegiaty pw. św. Marcina. Trasa nie będzie długa, ponieważ prowadzi na Rynek. Rozważania poprowadzą mieszkańcy miasta reprezentujący różne zawody i stany.
Z kolei w niedzielę palmową, 10 kwietnia, w Ostrowcu Świętokrzyskim odbędzie się tradycyjna miejska droga krzyżowa. Ks. Marek Kumór, proboszcz parafii Bożego Miłosierdzia na os. Ogrody zapowiada, że przedtem odprawiona zostanie msza święta w jego parafii o godzinie 18.00. Godzinę później przed kościołem uformuje się grupa, która będzie maszerować na początku. Będą to Rycerze Kolumba, ostrowieckie duchowieństwo ze wszystkich parafii, a także harcerze.
Procesja poruszać się będzie ulicami: Polną, Chrzanowskiego i Ogrodową. Ostatnim przystankiem będzie parafia pw. Matki Odkupiciela na os. Rosochy. W trakcie drogi krzyżowej odczytywane będą rozważania przygotowane przez proboszcza parafii pw. Matki Boskiej Salentyńskiej, ks. Zbigniewa Wiatrka. Będą nawiązywać do trwającej wojny na Ukrainie. W związku z tym cała droga krzyżowa będzie poświęcona modlitwie o pokój w tym kraju.
Droga krzyżowa potrwa do ok. 20:30. W parafii na os. Rosochy przewidziano krótką modlitwę, a o 21.00 Apel Jasnogórski.
Miejska Droga Krzyżowa w Sandomierzu
Po przerwie spowodowanej epidemią, ulicami Sandomierza przejdzie Miejska Droga Krzyżowa. Przewodniczyć jej będzie biskup Krzysztof Nitkiewicz. Nabożeństwo odbędzie się w sobotę, 9 kwietnia. Rozpocznie się w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego od koronki do Bożego Miłosierdzia, a następnie zebrani przejdą ulicą Mickiewicza do kościoła seminaryjnego pw. św. Michała, gdzie droga krzyżowa zostanie zakończona.
Jak powiedział ks. Wojciech Kania, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa w Kurii Diecezjalnej, przez uczestnictwo w drodze krzyżowej pokazujemy, że jesteśmy blisko Jezusa Chrystusa, który cierpiał dla naszego zbawienia. Jednoczymy się wokół niego jako wspólnota. Droga krzyżowa to nie tylko zamanifestowanie swojej wiary. To wydarzenie pozwoli również głębiej wejść w tajemnicę Wielkiego Tygodnia – dodał ks. Kania.
Nabożeństwo rozpocznie się o godzinie 15.00.