Księża z diecezji kieleckiej odnowili przyrzeczenia kapłańskie. Mszy Krzyżma w Bazylice Katedralnej przewodniczył biskup kielecki Jan Piotrowski.
Podczas nabożeństwa biskup pobłogosławił olej chorych i poświęcił olej krzyżma. Namaszczenie nimi jest równoznaczne z namaszczeniem Duchem Świętym. Krzyżmo stosuje się przy sakramentach: chrztu, bierzmowania i przy święceniach kapłańskich.
Biskup Jan Piotrowski podkreślił, że tam gdzie odnawia się zobowiązania, rodzi się nadzieja.
– Przez dzisiejszą Ewangelię ze świętego Łukasza, w której Pan Jezus kreśli niejako swój autoportret, kapłan powinien zapytać siebie jakim kapłanem powinien być w XXI wieku. A sposób jest jeden – trzeba być kapłanem Jezusa Chrystusa. Życzę sobie jak i wszystkim kapłanom naszej diecezji, abyśmy umieli sprostać tym wyzwaniom. Jest prosta zasada: chorób nie leczy się chorobami i dlatego trzeba nieść tę zdrową naukę Pana Jezusa do świata, który potrzebuje prawdy, miłości, serdeczności i dobra – powiedział biskup.
W swojej homilii zaapelował, by kapłani trwali w modlitwie i obdarzali nią szczególnie chorych i cierpiących. Biskup nie ukrywał, że nie brakuje złośliwości pod adresem duchownych. Prosił jednocześnie, by nie dawali oni powodów, by źle o nich mówiono.
W nabożeństwie wziął udział także ksiądz Tomasz Rusiecki, diecezjalny ojciec duchowny kapłanów. Zaznaczył on, że dzisiejsza uroczystość prowadzi do Wieczernika, gdzie Jezus ustanowił sakrament kapłaństwa i Eucharystii.
– Dla wszystkich kapłanów jest to źródło ich tożsamości. Ojciec Święty Jan Paweł II powtarzał wiele razy, że kapłani są z Eucharystii i dla Eucharystii. Te dwa sakramenty zostały ustanowione w jednym dniu i zawierają najważniejszą posługę na świecie, czyli uświęcania. Bez niej bylibyśmy pozbawieni Bożej łaski i Bożego sposobu rozwiazywania nie tylko codziennych problemów, ale przede wszystkim grzechu i zła – stwierdził ks. Rusiecki.
Swoje przyrzeczenia kapłańskie odnowił m.in. ksiądz Mateusz Szostak z parafii w Stopnicy. Dla niego Msza Krzyżma jest przypomnieniem tego, jak wielki dar otrzymał od Boga.
– Dzięki temu mogę być sługą ołtarza, co dla mnie jest najważniejszym wymiarem kapłaństwa. Z odnowienia przyrzeczeń i wspólnej modlitwy z biskupem czerpię siłę do tego, żeby być spójnym z tym, co głoszę. Myślę, że największym wyzwaniem przed księżmi jest właśnie to, by żyć Ewangelią – dodał ksiądz.
Choć Msza Święta Krzyżma odprawiana jest w Wielki Czwartek, to nie należy ona do Triduum Paschalnego, jest za to oficjalnym zakończeniem Wielkiego Postu.
Triduum rozpocznie Msza Wieczerzy Pańskiej, która zostanie odprawiona w kieleckiej katedrze o godzinie 18.00. Po nabożeństwie nastąpi przeniesienie Najświętszego Sakramentu do Ciemnicy. Zaś adoracja potrwa do północy.