Koncertem Bastarda Trio i João de Sousa zainaugurowany został IV Festiwal Muzyki Klasycznej „Ucho Igielne” w Sandomierzu. Przy Domu Długosza będącym siedzibą Muzeum Diecezjalnego rozbrzmiewała muzyka fado z gorącej Portugalii, przywołująca atmosferę tamtejszych portów, zawiedzionej miłości, muzyka rzewna, a zarazem pełna mocnych dźwięków.
Ogród kanonika Marcina z Urzędowa, w którym zorganizowano koncert wypełniła publiczność. Organizatorzy musieli postarać się o dodatkowe miejsca na poduchach i kocach.
Wśród publiczności była m.in. wiceminister sportu Anna Krupka, która powiedziała, że festiwal „Ucho Igielne” to potrzebna i ciekawa inicjatywa. Można nie tylko wysłuchać dobrej muzyki, ale to wydarzenie promuje region świętokrzyski oraz potencjał jakim on dysponuje poprzez organizowanie koncertów w zabytkowych i malowniczych miejscach.
Magdalena Kusztal, organizatorka i pomysłodawczyni festiwalu, reprezentująca Fundację im. Edwarda Kusztala powiedziała, że Bastarda Trio to niezwykły zespół i warto było zaprosić go po raz kolejny na festiwal, ale tym razem zagrał zupełnie inny repertuar niż rok temu. Zwróciła uwagę, że jego muzyka bardzo pasuje do ogrodu przy Domu Długosza, ponieważ jest letnia, rzewna, ma swój ładunek emocji. Podkreśliła, że jeden z muzyków w trio gra na klarnecie kontrabasowym, który ma bardzo niski rejestr dźwięków.
– To tak, jakby słuchało się dźwięków z jądra ziemi – dodała Magdalena Kusztal.
Ks. Andrzej Rusak, dyrektor Muzeum Diecezjalnego w Sandomierzu stwierdził, że placówka jest otwarta na kulturę, dlatego chętnie udostępnia swoją przestrzeń na takie wydarzenia.
– To są miejsca, które powinny żyć kulturą, otwierać się na nią, a muzeum takie jest, zwłaszcza teraz, gdy obchodzimy jubileusz 120-lecia istnienia Muzeum Diecezjalnego. Cieszymy się, że te koncerty mają powodzenie, są już ich stali bywalcy – dodał ksiądz Andrzej Rusak.
Paweł Szamburski, jeden z wykonawców koncertu powiedział, że zespół kocha festiwal „Ucho Igielne” i dlatego jest na nim po raz kolejny. W ubiegłym roku wykonywał muzykę ars moriendi – renesansową interpretację muzyki pogrzebowej. Dodał, że każdy przyjazd na ten festiwal to wielkie święto, muzycy są wspaniale przyjmowani, a Sandomierz i okolice potrafią zachwycić.
Publiczność była zachwycona koncertem. Ludzie mówili naszej reporterce, że było to wspaniałe przeżycie – piękne dźwięki w sąsiedztwie wielowiekowej budowli, do tego otoczenie pełne kwiatów, drzew i innej roślinności. Podkreślali, że takie koncerty wzbogacają duchowo i są oczekiwane.
Kolejny koncert Festiwalu „Ucho Igielne” już w niedzielę (03.07). Wystąpi także Bastarda Trio, ale z innym repertuarem. Zaprezentuje niguny – mistyczne pieśni Chasydów. Początek o godz. 17.00 w kościele św. Jakuba.
IV FESTIWAL MUZYKI KLASYCZNEJ „UCHO IGIELNE”
2 lipca, godz. 19.00 – Sandomierz, Ogród Kanonika Marcina z Urzędowa. Dom Długosza.
Fado – Bastarda Trio i João de Sousa;
3 lipca, godz. 17.00 – Sandomierz, Klasztor ojców Dominikanów Św. Jakuba
Niguny – mistyczne religijne pieśni Chasydów w wykonaniu Bastarda Trio;
9 lipca, godz. 17.00 – Sandomierz, Muzeum Zamkowe
„Toccata C-dur” (nowela A. Libery) widowisko muzyczne, muzyka R. Schumanna ze specjalnym udziałem pisarza Antoniego Libery;
10 lipca, godz. 17.00 – Dwór w Śmiłowie (Śmiłów 1, 27-530 Binkowice)
„Edith Piaf” wykonaniu Małgorzaty Pruchnik-Chołki (śpiew), Wojciecha Fronta – kontrabas, Dariusza Kota – akordeon. Spektakl muzyczny zrealizowany przez Teatr TeTaTeT z Kielc;
16 lipca, godz. 21.00 – Dziedziniec Zamku Królewskiego w Sandomierzu
„Usłyszeć taniec” – widowisko taneczno- muzyczne.
Wystąpią: Małgorzata Wołyńczyk (flamenco), Michał Wierzbowski (step amerykański), Mateusz Wójcik (step irlandzki) oraz sekstet instrumentalny.
23 lipca, godz. 20.00 – rejs statkiem „Syrenka”. Przystań przy Bulwarze Piłsudskiego.
„Moon River” – muzyczny rejs filmowy statkiem „Syrenka”, wystąpią: Marcin Jajkiewicz, Edyta Krzemień oraz Strauss Ensemble pod batutą Artura Jaronia.