Tablica informująca o żydowskim cmentarzu w Małogoszczu została odsłonięta w niedzielę (23 października) przy murze okalającym kirkut.
Tomasz Warzyński, prezes stowarzyszenia „Lokalni Patrioci”, które było jednym z inicjatorów jej wykonania i ustawienia informuje, że celem było podkreślenie, iż w tym miejscu spoczywają żydowscy mieszkańcy miasteczka oraz wezwanie do zachowania pamięci o współtworzeniu przez nich tej miejscowości.
– Tablica jest w języku polskim. Znajduje się tam napis: W tym miejscu znajduje się cmentarz żydowski, który niegdyś należał do żydowskiej gminy wyznaniowej w Małogoszczu. Służył im do II wojny światowej i jest tu ostatnim śladem po tej społeczności – dodaje.
– Ten cmentarz, w porównaniu do innych kirkutów, jest dosyć dobrze zachowany, zachowało się około 100 macew, co jest bardzo dużą liczbą, ponieważ na większości cmentarzy żydowskich zachowało się zaledwie kilka macew, lub nie ocalała żadna – przypomina. Dodaje, że najmłodszy nagrobek na małogoskim kirkucie pochodzi z czasów II wojny światowej.
W uroczystości odsłonięcia tablicy wzięli udział m.in. przewodniczący Żydowskiej Gminy Wyznaniowej w Katowicach – Włodzimierz Kac, uczniowie okolicznych szkół z nauczycielami oraz proboszcz parafii katolickiej z Małogoszcza – ks. Henryk Makuła, który przeczytał psalm. Następnie modlitwę odmówił przewodniczący gminy żydowskiej.
– Obaj duchowni mówili o tym, jak wbrew pozorom, wiele łączy obie społeczności. Mimo stereotypów, mamy więcej wspólnego, niż nam się pozornie wydaje – dodał Tomasz Warzyński.
Tomasz Warzyński informuje, że społeczność żydowska stanowiła przed II wojną światową ok. 20 proc. wszystkich mieszkańców Małogoszcza. W getcie w Małogoszczu Niemcy zgromadzili ok. 1100 Żydów, którzy zostali wywiezieni do obozów i zamordowani.
Tablica przy murze XIX-wiecznego cmentarza została wykonana z inicjatywy stowarzyszenia „Lokalni Patrioci” i fundacji „Euros – Wiatr ze Wschodu”. Obie organizacje wspólnie opiekują się żydowskim cmentarzem w Małogoszczu.