Nie żyje mjr Zbigniew Mielczarek, kombatant, żołnierz Armii Krajowej.
Był wieloletnim prezesem Zarządu Okręgu Kielce Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, członkiem Świętokrzyskiego Porozumienia Kombatantów i Osób Represjonowanych z okresu II wojny światowej – organu opiniodawczo-doradczego marszałka województwa świętokrzyskiego, zasłużonym społecznikiem, laureatem Nagrody Miasta Kielce i Laura Specjalnego Wojewody Świętokrzyskiego. Był odznaczony wieloma odznaczeniami państwowymi i resortowymi. O jego śmierci poinformował Karol Fijałkowski, pełnomocnik marszałka ds. kombatantów i osób represjonowanych.
Zbigniew Mielczarek urodził się 6 stycznia 1925 r. w Mominie w gminie Waśniów, w rodzinie o głębokich tradycjach patriotycznych. Jego ojciec był legionistą, a następnie po odzyskaniu niepodległości, funkcjonariuszem policji państwowej w Kielcach. Został zamordowany przez NKWD w Miednoje w kwietniu 1940 r., matka zaś zmarła w 1935 r.
Zbigniew Mielczarek już jako 16-letni młody człowiek 5 stycznia 1942 r. wstąpił do ZWZ – AK i działał na placówce w Mominie. Był na początku łącznikiem pomiędzy Komendą Obwodu Opatów AK, a Komendą Okręgu. Następnie był żołnierzem grupy sabotażowo-dywersyjnej. W 1943 r. ukończył kurs podoficerski uzyskując stopień kaprala.
W marcu 1944 r. został skierowany przez placówkę w Mominie do oddziału partyzanckiego por. Kazimierza Olchowiaka ps. „Zawisza”, który działał na terenie powiatu opatowskiego i sandomierskiego. W sierpniu 1944 r. w czasie Akcji Burza został dowódcą drużyny w 6. kompanii II batalionu 2. Pułku Piechoty Legionów AK. Brał udział w wielu walkach m.in. w Darominie, Łagowie, Iwaniskach, Dziebałtowie, Radoszycach, Radkowie, Królewcu Przyłogach. Uczestniczył również w przyjmowaniu zrzutów na polach zrzutowych na terenie powiatów opatowskiego i sandomierskiego. Z tytułu walk w Armii Krajowej był wielokrotnie wyróżniany m.in. Medalem ZiW, Krzyżem Partyzanckim, Krzyżem Armii Krajowej.
Po zakończeniu wojny ukończył szkołę, a następnie przez lat pracował w budownictwie na różnych stanowiskach, w tym kierowniczych. Był organizatorem i pierwszym dyrektorem dwóch Spółdzielczych Przedsiębiorstw Budowlanych w Kielcach i Tarnobrzegu. Z ramienia przedsiębiorstwa „EXBUD” w Kielcach był ekspertem głównego koordynatora robót w Budapeszcie.
Za całokształt pracy w budownictwie kieleckim otrzymał Odznakę „Zasłużony dla Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych”, Odznakę za „Zasługi dla Kielecczyzny”, Srebrny Krzyż Zasługi, Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski.
Trudne młodzieńcze lata wywarły na niego wielki wpływ. Ostatnie dziesięciolecia poświęcił pracy społecznej na rzecz kombatantów, Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej oraz szerzenia wśród następnych pokoleń wartości patriotycznych i upamiętniania miejsc pamięci narodowej.
Zbigniew Mielczarek był współorganizatorem struktur Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej od chwili ich powstawania w Kielcach i województwie świętokrzyskim. Pełnił funkcję wiceprezesa Zarządu Koła nr 2 w Kielcach, a od 2006 r. do 2014 był prezesem Zarządu Okręgu ŚZŻAK Kielcach i członkiem zarządu głównego ŚZŻAK w Warszawie, od 2008 do 2017 członkiem Wojewódzkiej Rady Kombatantów i Osób Represjonowanych w Kielcach, a następnie Świętokrzyskiego Porozumienia Kombatantów i Osób Represjonowanych.
Był także inicjatorem i organizatorem upamiętniania wielu miejsc walk partyzanckich AK i poległych żołnierzy w formie tablic i pomników, m.in. pomnika Poległych Żołnierzy Września 1939 r. w Kajetanowie, odsłoniętego w roku 2013. Był inicjatorem i współorganizatorem rekonstrukcji historycznych związanych z walkami partyzanckimi AK na obszarze dawnego województwa kieleckiego, m.in. odbicia więzienia przez oddziały Antoniego Hedy „Szarego” w Kielcach, akcji bojowych oddziału partyzanckiego Zbigniewa Kruszelnickiego „Wilka” czy Bitwy pod Szewcami. W znacznym stopniu przyczynił się do powstania Stowarzyszenia Rekonstrukcyjnej Historycznej „Jodła”.
Z jego inicjatywy i dzięki osobistemu zaangażowaniu, wiele szkół w województwie świętokrzyskim otrzymało imiona Armii Krajowej lub jej bohaterów m.in. Szkoła Podstawowa nr 18 w Kielcach, Gimnazjum i Szkoła Podstawowa w Mominie czy Zespół Szkół w Kajetanowie.
Mjr Zbigniew Mielczarek był także współorganizatorem uroczystości z okazji kolejnych rocznic bitew i akcji Armii Krajowej, a także przez ostatnich kilkanaście lat jest inicjatorem, autorem scenariuszy i prowadzącym uroczystości miejskie o charakterze patriotycznym, poświęconym rocznicom m.in. wybuchu powstania warszawskiego, powstania państwa podziemnego czy przemianowania ZWZ na AK. Brał czynny udział w uroczystościach patriotycznych na terenie całego województwa świętokrzyskiego.
Karol Fijałkowski podkreśla, że najważniejsze było dla niego zachowanie pamięci o poległych żołnierzach Armii Krajowej oraz zamordowanych na nieludzkiej ziemi. Przez kilkanaście lat współpracował ze szkołami, organizował prelekcje, spotkania z młodzieżą szkolną poszerzone o wyświetlanie filmów historycznych o Armii Krajowej, wspierał organizację rajdów młodzieży szkolnej szlakiem historycznych miejsc pamięci zakończonych konkursami.
Zbigniew Mielczarek ściśle współpracował także z oddziałem kieleckim IPN, Ośrodkiem Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej w Kielcach, Uniwersytetem Jana Kochanowskiego, wojskiem polskim czy policją i wieloma stowarzyszeniami patriotycznymi.
W ostatnim czasie był także jednym z członków Społecznego Komitetu Ufundowania Sztandaru dla 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Wojsk Terytorialnej im. mjr. Eugeniusza Gedymina Kaszyńskiego ps. Nurt, który został wręczony żołnierzom w sierpniu 2020 r.
26 listopada 2021 r. uczestniczył w posiedzeniu Komisji Odznaki Honorowej Województwa Świętokrzyskiego, podczas którego została mu wręczona nominacja na Członka Komisji Odznaki Honorowej Województwa Świętokrzyskiego.
Mimo sędziwego wieku był aktywny, pełen pasji i zapału do dalszej pracy na rzecz środowiska kombatanckiego Kielc i całego województwa świętokrzyskiego. Mjr Zbigniew Mielczarek był człowiekiem, który całe życie pełnił służbę Polsce i czynił to do końca życia.
Chorował na COVID-19. Niestety, zmarł 17 grudnia 2021.