Miasto będzie wspólnie z naukowcami z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego sprawdzać z jakimi problemami psychicznymi borykają się mieszkańcy Kielc. Ma to pozwolić na przygotowanie ściśle określonych programów pomocowych i edukacyjnych.
– Dziś podpisano umowę w tej sprawie – informuje Krzysztof Gąsior, kierownik Katedry Psychologii na UJK.
– Dwuletni projekt, który chcemy realizować ma wymiar praktyczny. Wyniki badań pozwolą nam na opracowanie konkretnych programów edukacyjnych, pomocowych i terapeutycznych, które będziemy testować wśród grup społecznych w każdym wieku – mówi dr hab. Krzysztof Gąsior.
Prezydent Bogdan Wenta twierdzi, że taka strategia zadziała na korzyść mieszkańców.
– To dobry kierunek działania, ponieważ zewnętrzne bodźce w każdej chwili mogą obudzić w nas traumy z przeszłości. Dzięki nauce mamy narzędzia, które pozwalają na ich skuteczne zwalczanie – wyjaśnia.
Sposób przeprowadzania badań będzie opierać się na ankietach i wywiadach z mieszkańcami.
– Mamy pewne wytyczne, którymi chcemy się kierować i przede wszystkim będziemy przeprowadzać z ludźmi wywiady, rozmowy oraz ankiety. Nie wykluczamy także innych form, ponieważ chcemy, by te wyniki były jak najbardziej rzetelne – dodaje Krzysztof Gąsior.
Strategia została podpisana w trakcie XIX Świętokrzyskich Dni Profilaktyki, które odbywają się na Wydziale Pedagogiki i Psychologii UJK oraz na platformie Zoom.