XVIIII-wieczny Dom Opata w Nowej Słupi zostanie wyremontowany, dzięki czemu ma być bardziej atrakcyjny dla turystów. W planach jest powrót do benedyktyńskich tradycji obiektu i stworzenie tam skryptorium. Turyści, a szczególnie dzieci i młodzież podczas szkolnych wycieczek będą mogli uczestniczyć w warsztatach kaligraficznych. Skryptorium będzie się znajdowało na pierwszym piętrze budynku, gdzie obecnie mieści się gminna biblioteka.
Istniejące tam drewniane stropy, grube mury i średniowieczne łuki będą tworzyć atmosferę sprzyjającą pracy ze średniowiecznym pismem – twierdzi Piotr Sepioło, dyrektor Centrum Dziedzictwa Gór Świętokrzyskich. W skryptorium pojawią się multimedia prezentujące historię piśmiennictwa. Pojawią się kałamarze, gęsie pióra i drewniane pulpity, przy których uczestnicy warsztatów pod okiem instruktora będą zgłębiać tajniki kaligrafii.
Projekt przewiduje tez zmiany wokół Domu Opata. Na placu, który znajduje się w drodze na Św. Krzyż turyści będą mogli skorzystać z wiat turystycznych. Powstanie też ogród benedyktyński – zapowiada Piotr Sepioło. Będzie tam można zobaczyć zioła, wykorzystywane dawniej przez benedyktynów do tworzenia leków. Niegdyś obok Domu Opata istniał szpital i apteka.
Tak zwana „Opatówka” ma ok. 80 metrów kwadratowych powierzchni użytkowej. Obecnie siedzibę ma tam gminna biblioteka, Towarzystwo Przyjaciół Nowej Słupi i Informacja Turystyczna. Część instytucji i organizacji będzie musiało się przenieść. Na miejscu pozostanie tylko informacja turystyczna i skryptorium – informuje wójt Nowej Słupi Andrzej Gąsior. Jeden z budynków gminnych zostanie dostosowany do potrzeb stowarzyszenia. Natomiast biblioteka zostanie tymczasowo przeniesiona do osób prywatnych, zanim uda się znaleźć dla niej kolejną siedzibę.
Planowane prace wewnątrz i wokół Domu Opata będą kosztować ok. 300 tysięcy złotych. Zostaną sfinansowane w znacznej części z pieniędzy unijnych dla obszaru Gór Świętokrzyskich. W tym roku zaplanowano procedury przetargowe. Prace rozpoczną się w przyszłym roku. Niewykluczone, że skryptorium benedyktyńskie zostanie udostępnione turystom przed sezonem turystycznym 2018.
Dom Opata powstał w XVIII wieku. Wtedy było to probostwo opata benedyktyńskiego, przylegające do istniejącego obok szpitala i przytułku dla starszych oraz ubogich. Obok znajdował się tez kościół św. Michała. Bryła „Opatówki” zachowała się w niezmienionym kształcie. Natomiast kościół uległ zniszczeniu, obok znajdują się jedynie fundamenty świątyni.