Pięć dni potrwa w tym roku kwesta na rzecz ratowania zabytkowych nagrobków w Sandomierzu. Odbywać się będzie na trzech nekropoliach, ale jej koncentracja dotyczyć będzie cmentarza katedralnego z 1792 roku, gdzie znajduje się najwięcej zabytków potrzebujących renowacji. W kwestę zaangażowanych będzie ok. 250 osób. Większość z nich to uczniowie i nauczyciele szkół ponadgimnazjalnych.
W tym roku po raz pierwszy do kwesty włączy się Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. Św. Królowej Jadwigi, trwają rozmowy z Uniwersytetem III Wieku, aby i seniorzy dołączyli do grona kwestujących - powiedział Janusz Sobolewski, prezes Społecznego Komitetu Odnowy Cmentarza Katedralnego. Dodał, że nowością jest to, iż osoby zainteresowane udziałem w kweście mogą w tym roku zarejestrować się przez internet, czemu służy specjalna aplikacja na stronie tego stowarzyszenia.
W ubiegłym roku podczas kwesty zebrano ponad 13 tysięcy złotych. Dotację na ratowanie zabytkowych nagrobków w kwocie 20 tysięcy złotych przekazał urząd miejski, natomiast Społeczny Komitet Odnowy Cmentarza Katedralnego postarał się o dofinansowanie prac związanych z odnową figury pierwszego papieża św. Aleksandra, stojącej na Placu św. Wojciecha, pochodzącej z 1871 roku.
Pieniądze w kwocie prawie 25 tysięcy złotych na ten cel pochodziły z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Kielcach. Ponadto w tym roku udało się odnowić trzy XIX wieczne nagrobki na cmentarzu katedralnym.
Tegoroczna kwesta w Sandomierzu zorganizowana zostanie po raz 24.