Dobiegają końca negocjacje zarządu województwa z Komisją Europejską, w sprawie nowej perspektywy finansowej 2021-2027. W ciągu najbliższych siedmiu lat, do województwa świętokrzyskiego trafi ponad 1,4 mld euro.
W związku z tym, 14 października w Brukseli ma odbyć się spotkanie władz województwa, z przedstawicielami Komisji Europejskiej, na którym zostaną uzgodnione szczegóły wydatkowania Funduszy Europejskich.
Jak informuje Jacek Sułek, dyrektor departamentu Inwestycji i Rozwoju Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego, negocjacje w sprawie programu regionalnego są uzgodnione już w 99 procentach.
– Dyskusję w tej sprawie zdalnie prowadzimy cały czas. Obecnie rozmawiamy jeszcze, o jak największym wykorzystaniu funduszy z przeznaczeniem na inwestycje drogowe. Jako województwo chcielibyśmy na ten cel przeznaczyć jak najwięcej pieniędzy. Komisja ma w tej kwestii nieco odmienne zdanie i przedstawia inne propozycje. Podobne rozmowy prowadzone są także przez inne regiony naszego kraju. Spotkanie w Brukseli, zaplanowane na 14 października, będzie podsumowaniem całego procesu konsultacji, które przybliża do formalnego zatwierdzenia ostatecznego kształtu Programu Operacyjnego województwa w nowej siedmioletniej perspektywie – wyjaśnia.
Jacek Sułek zapowiada, że pierwsze pieniądze z nowej perspektywy finansowej Unii Europejskiej, mogą trafić do województwa świętokrzyskiego, najwcześniej w drugiej połowie przyszłego roku. Jak dodaje, wśród priorytetów, na które nacisk kładzie Komisja Europejska znajdują się inwestycje związane z realizacją celów klimatycznych.
– To wszystkie wydatki, dotyczące m.in. odnawialnych źródeł energii, zwiększenia efektywności energetycznej czy ochrony środowiska. Na te cele musimy przeznaczyć 37 proc. inwestycyjnej części programu. Znaczna część pieniędzy będzie do wykorzystania tylko w formie pożyczek, będzie to znaczące utrudnienie dla przedsiębiorców, którzy np. na instalacje fotowoltaiczne będą mogli starać się tylko o pożyczki. Podobnie będzie z inwestycjami związanymi z poprawą efektywności energetycznej, czyli m.in. z termomodernizacją, na te zadania także będzie można się starać o pożyczki, a nie jak dotychczas – dotacje. Wynegocjowaliśmy jednak pewne odstępstwa dla najmniej zamożnych samorządów, które na te cele będą mogły pozyskiwać dotacje. W formie dotacji będzie się można ubiegać także o dotacje na poprawę efektywności energetycznej obiektów zabytkowych – dodaje.
Jacek Sułek dodaje, że w ramach instrumentów pożyczkowych, na rozwój przedsiębiorczości w nowej perspektywie, do województwa trafi ponad 100 mln euro.