Rośliny zdominują najnowszą wystawę w Dawnym Pałacu Biskupów Krakowskich – Muzeum Narodowym w Kielcach. Ekspozycja wpisuje się w jubileusz 100-lecia powstania Polskiego Towarzystwa Botanicznego.
Magdalena Silwanowicz, kurator wystawy zapowiada, że pokazanych zostanie ponad 300 eksponatów pochodzących ze zbiorów Muzeum Narodowego w Kielcach.
– Będą to bardzo różne zabytki: obrazy, grafiki, fotografie, ceramika, szkło, tkaniny. Prezentację uzupełnią skamieniałości ze zbiorów Działu Historii Naturalnej. Pokażemy też księgi, starodruki ze zbiorów naszej Biblioteki Muzealnej. Nie wszyscy wiedzą, że taka biblioteka przy naszym muzeum funkcjonuje i są w niej rzeczy naprawdę cenne, bo zaprezentujemy państwu naszą najstarszą księgę pochodzącą jeszcze z XVI wieku, dokładnie z roku 1536 „Hortus Sanitatis”, a także jeden z najstarszych polskich zielników, „Zielnik Szymona Syreniusza” – wymienia.
Zwiedzający zobaczą rośliny w różnych aspektach. Poczynając od ich anatomii ukazanej na kartach starodruków i zielników, a skończywszy na przedstawieniach roślin widzianych okiem artystów. Jak podkreśla Magdalena Silwanowicz, na wystawie znajdzie się ponad 100 obrazów różnych autorów.
– Począwszy od nieznanych nam z imienia malarzy XVII-wiecznych, poprzez malarzy XIX i XX wieku. Warto wspomnieć kilka nazwisk: Stanisław Wyspiański, który był zafascynowany światem roślin, światem natury. My pokażemy jedno jego dzieło, znane „Kaczeńce” – jeden z kartonów do polichromii kościoła w Krakowie. Zobaczmy też m.in. pejzaże Stanisławskiego, Kamockiego, czy Fałata – dodaje.
Flora od zarania dziejów inspirowała twórców różnych dziedzin sztuki. Początkowo wykorzystywano ją jedynie jako motyw dekoracyjny, ale od XV wieku, kiedy martwe natury stały się samodzielnym gatunkiem malarskim, to one zostały „głównymi bohaterami” obrazów.
Motywy roślinne w różny sposób były wykorzystywane także na porcelanie. Często były elementem zdobienia, ale nie brakuje przykładów naczyń, których forma była inspirowana kształtem roślin. Takie też będzie można zobaczyć na ekspozycji „Flora Polonica”.
Wernisaż odbędzie się 13 grudnia. Wystawa potrwa do 16 kwietnia.