11 złotych i srebrnych zegarków kieszonkowych liczy wyjątkowa kolekcja czasomierzów przechowywana w skarbcu kościoła seminaryjnego pw. św. Michała w Sandomierzu. Większość pochodzi z końca XIX i początku XX wieku. Na najstarszym widnieje napis „Paryż 1889 rok”.
Część zegarków z sandomierskiej kolekcji upamiętnia wystawę światową, która odbyła się w stolicy Francji w 1900 roku. Świadczą o tym grawery. Niektóre zegarki z tej kolekcji posiadają łańcuszki oraz futerały. Jak powiedział ksiądz Rafał Kułaga, rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Sandomierzu, zegarki zachwycają pięknem i kunsztem wykonania. Gdy zajrzy się do środka, widać niezwykłą precyzję. Nie wiadomo w jaki sposób kieszonkowe zegarki znalazły się w kościele św. Michała. Prawdopodobnie są to dary duchowieństwa oraz osób świeckich na rzecz seminarium.
– W ubiegłym roku podczas przygotowań do naszego jubileuszu nie natknęliśmy się na żadne informacje o pochodzeniu tej kolekcji, jest tylko spis jej poszczególnych elementów – dodał rektor.
W kolekcji jest na przykład jeden zegar słoneczny z kompasem. Niewykluczone, że można go powiązać z biskupem Adamem Prosperem Burzyńskim, który był misjonarzem, a diecezją sandomierską kierował w latach 1820-1830.
Ksiądz Rafał Kułaga dodał, że praca zegarów, a dokładnie ich systematyczność i dokładność może nas zainspirować w czasie wielkopostnym – te same cechy są bardzo ważne w budowaniu duchowości i wykonywaniu codziennych obowiązków.
Część zegarków kieszonkowych ze skarbca kościoła św. Michała można było oglądać w ubiegłym roku podczas wystawy z okazji jubileuszu 200-lecia założenia Wyższego Seminarium Duchownego w Sandomierzu.